بورس

وضع قوانین مالیاتی به نفع افزایش سرمایه گذاری امری مفید است

معافیت مالیاتی گامی در جهت حمایت از تولید است؟

بورس نیوز:

بر اساس بخشنامه سازمان امور مالیاتی کشور آن دسته از شرکت‌هایی که تا تاریخ ۲۹ اسفند ۱۴۰۰ در بورس اوراق بهادار تهران یا فرابورس ایران پذیرفته شده باشند، اگر از ابتدا سال ۱۴۰۱ تا پایان همان سال، سود تقسیم نشده سال مالی قبل آنان به حساب سرمایه منتقل شود، افزایش سرمایه صورت پذیرفته شده آن‌ها مشمول نرخ صفر مالیاتی است.

 حسین حمزه، مدیرعامل شرکت فروسیلیسیم خمین در این خصوص به بورس نیوز گفت: در شرایط فعلی کشور، هر گونه حمایت از تولید داخلی کارساز است. چراکه وضعیت تولید در اقتصاد فعلی و زیر سایه تحریم‌های خارجی چندان مناسب نیست. تحریم فشاری مضاعف را بر خرید و فروش وارد می‌آورد که منجر به عقب ماندگی شرکت‌ها از قیمت‌های جهانی می‌شود. در نتیجه ناگزیر هستند کالا را با قیمت بالاتر بخرند و قیمت پایین‌تر بفروشند. در همین راستا معافیت مالیاتی اگر باعث توسعه و گسترش سرمایه‌گذاری در تولید شود خود امر مثبتی است.

وی با اشاره به بهبودی شرایط بازار سهام تشریح کرد: رفع تحریم باعث بهبود شرایط می‌شود. اما اگر دلار روند افزایشی بگیرد مواد اولیه با قیمت بالاتر خریداری می‌شود و چنانچه صادرات با کاهش ارزش دلار مواجه شود بازار سرمایه را با رکود همراه می‌کند. به نظر می‌رسد شرایط با نرخ دلار فعلی باثبات؛ با کاهش آن تولیدکنندگان با مشکل مواجه می‌شوند و افزایش آن بر قشر کم درآمد فشار وارد می‌کند. نرخ ارز باید روندی متعادل داشته باشد که اقتصاد بتواند با آن همراه شود.

حمزه توصیه کرد: مسؤلین برای فعالیت‌های تولیدی تسهیل‌گری داشته باشند. در شرایط فعلی بیش از پیش نیازمند کار و تلاش هستیم. باید گفت تلاش در صورتی تاثیرگذار است که منجر به رونق شود. همچنین تسهیل‌گری دولت نیز در بخش صادرات، واردات و اخذ تسهیلات بانکی بسیار مهم است.

مدیرعامل شرکت فروسیلیسیم خمین سخنان خود را اینگونه پایان داد: عرضه شرکت به صورت عرضه اولیه تخصیص صرف به صندوق‌ها و سهمیه ۴ میلیون سهمی بود. به نظر می‌رسد در بحث بازارگردانی و شرکت‌هایی که به صورت عمده خرید می‌کنند مدیریت نیاز است.

پایان مطلب


Source link

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا