بورس

رقابت جذاب میان سهام دلاری و ریالی

بورس نیوز:

چندمین روز معاملاتی پس از افزایش دامنه نوسان سهام به مثبت و منفی۷ درصد را پشت سر گذاشته ایم، طبق گفته مسئولان سازمان بورس، تغییرات دامنه نوسان ادامه خواهد داشت و مقرر شده است دامنه نوسان به صورت فصلی افزایش پیدا کند.

رقابت جذاب میان سهام دلاری و ریالی

در همین رابطه حامد فقرایی، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز بیان کرد: با توجه به جوی که برجام بر بازار سهام حاکم کرده، تمرکز بیشتر بر روی سهم‌های کوچک است، امروز شاخص هم وزن وضعیت خوبی داشت که نشانگر توجه به سهم‌های کوچک است.

فقرایی ، با اشاره به تغییر دامنه نوسان  به ۷ درصد تشریح کرد: اگر قرار به حرکت بازار سرمایه باشد این کار باید با تقویت عوامل بنیادی انجام شود و افزایش یک درصدی دامنه نوسان تاثیر چندانی بر ارزندگی بازارسهام ندارد، اگر این عامل در مقطعی تاثیرگذار باشد،  این تاثیر کوتاه مدت خواهد بود.

فقرایی افزود: این تغییرات باعث احتیاط بیشتر برای ورود به سهام شده است، قبلا اگر سهمی صف خرید می‌شد و عموم مردم پیرو جو این صفوف وارد آن سهم می‌شدند، با افزایش دامنه نوسان سهام، ورود به سهام با پیروی از جو موجود کمتر دیده خواهد شد. این دست تغییرات روند معاملات را کمی منطق می‌بخشد، اما همچنان شاخصه اصلی ارزندگی بازارسهام است.

این فعال بازار سهام تشریح کرد: برای ارزندگی بازار سرمایه نیازی نیست اقدامی انجام شود، بازارسهام با سپری شدن روند طبیعی به سمت ارزندگی خواهد رفت، ولی ممکن است در برهه‌ای  از زمان با تغییر محرک‌ها اتفاقاتی رخ دهد که منجر به خروج بازارسهام از ارزندگی شود، ولی مجددا بازار سهام به روند طبیعی باز می‌گردد؛ همانطور که شاخص کل بورس ۲ میلیون واحدی در سال ۹۹ ارزندگی لازم را نداشت و به شاخص یک میلیون واحدی رسید، و ارزنده شد و سرمایه گذاران برای خرید سهام ورود کردند.

فقرایی در خصوص تاثیر افزایش دامنه نوسان بر ارزندگی بازار سهام به بورس نیوز گفت: ارزندگی بازار سهام ارتباطی با مدل معاملات ندارد. معامله، سرعت رسیدن به ارزندگی را نشان می‌دهد. دامنه نوسان بر معاملات تاثیر دارد و حتی تسهیل کننده است، در صورت محدودیت در رسیدن به حد تعادل تاثیر می‌گذارد و در غیر این صورت در ارزندگی بازار فاکتور تاثیرگذاری نخواهد بود.

فقرایی در پایان درخصوص ادامه روند بازار سرمایه در فصل پاییز گفت: در برهه‌ای از زمان با امضای احتمالی قرارداد برجام شرکت‌های که با این موضوع مرتبط هستند منتفع خواهند شد، در کناراحتمال افت نرخ دلار شرکت‌های دلاری افت پیدا می‌کنند. از سوی دیگر با برگشت نرخ دلار شرکت‌های کامودیتی محور می‌توانند وقفه پیش آمده را جبران کنند. در شرایط برجامی احتمال می‌رود قیمت‌ها به جایی برسند که روندی یکنواخت و همگام با تورم داشته باشند. از طرفی اگر برجام امضا نشود شرکت‌های دلاری رشد پیدا می‌کنند و بعد از آن شرکت‌های ریالی چراکه آن‌ها نرخ مواد اولیه را با دلار می‌سنجند و با قدری اختلاف، قیمت سهام خود را بالا خواهند کشید، پیش بینی آن است که در فصل پاییز بین گروه ریالی و دلاری بازار سهام جا به جا شود.

 

 

پایان مطلب


Source link

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا