بورس

سرمایه گذاران حرفه ای به معاملات “تپسی” ورود خواهند کرد / جلسه معارفه مجدد پتروشیمی دهدشت ، کازرون و ممسنی/رفتار مشابهی با استقلال و پرسپولیس خواهیم داشت

جلسه معارفه سه سهام پتروشیمی در دوهفته آینده/

میثم فدائی واحد، مدیرعامل فرابورس ایران در گفتگو با بورس نیوز به ارائه توضیحاتی درباره سرمایه‌گذاران حرفه‌ای، آخرین وضعیت بازگشایی نماد سه پتروشیمی کازرون، ممسنی و دهدشت، معاملات سرخابی‌ها در بازار فرابورس و … پرداخت.

فدائی درباره «سرمایه‌گذاران حرفه‌ای» که این روزها عنوان آن در بازار سرمایه زیاد شنیده می‌شود، گفت: مطابق دستورالعمل بازارگردانی که سازمان بورس و اوراق بهادار به بورس‌ها ابلاغ کرده، بورس‌ها موظف شده‌اند تا مصادیق سرمایه‌گذار حرفه‌ای را در آن دستورالعمل‌ مشخص کنند.

به گفته وی سرمایه‌گذاران حرفه‌ای که توسط فرابورس مشخص شدند در دو دسته حقیقی و حقوقی قرار می‌گیرند. دسته اول اعم از سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی افرادی هستند که توان مالی برای تحمل ریسک‌های بازار سرمایه را داشته باشند. دسته دوم نیز شامل افرادی هستند که دانش تخصصی کافی برای معامله در بازار سرمایه را داشته باشند و در واقع بدون دلیل و منطق و تخصص به خرید سهم اقدام نکرده باشند.

چالشی در زمینه اخذ اطلاعات سرمایه‌گذاران حرفه‌ای نخواهیم داشت

فدائی خاطرنشان کرد: ما اطلاعات اکثر سرمایه‌گذاران حرفه‌ای را دریافت کردیم و فقط یک مورد باقیمانده که با همکاری شرکت سمات آن را اخذ می‌کنیم و چالشی در این زمینه نخواهیم داشت.

وی همچنین ادامه داد: بسیاری از کارگزاری‌های اصلی که مشتریان فراوانی دارند زیرساخت‌های خود را در زمینه سرمایه‌گذاران حرفه‌ای فراهم کرده‌اند، فرابورس نیز APIهای مربوطه را تهیه کرده و اطلاعات خود را تکمیل می‌کند و طی فراخوانی کد ملی یا کد ثبت شرکت‌های حقوقی قابلیت احراز را دارد.

احتمال حضور سرمایه‌گذاران حرفه‌ای در بازار SME

مدیرعامل فرابورس به بورس نیوز گفت: سرمایه‌گذاران حرفه‌ای علاوه بر بحث معامله سهام استارتاپ‌ها، ممکن است در بازار SME نیز حضور داشته باشند. در بازار SME معامله‌گران این بازار شامل سرمایه‌گذاری نهادی با حداقل حجم سفارش ۵۰۰ میلیون تومان بودند که این موضوع باعث شده نقدشوندگی بازار SME دچار چالش شود که این مبلغ را با مصوبه سازمان بورس امیدواریم کاهش دهیم.

ورود سرمایه‌گذاران حرفه‌ای به معاملات «تپسی»

مدیرعامل فرابورس در خصوص سرمایه‌گذاران مجاز برای معاملات ثانویه سهام «تپسی» بیان کرد: مقرر شده است ، سرمایه‌گذاران حرفه‌ای در بازار ثانویه این سهام را خریداری کنند. فرایند افزایش سرمایه «تپسی» در حال انجام است؛ در این زمینه مجوز سازمان بورس را اخذ کرده و در حال برگزاری مجمع فوق‌العاده برای افزایش سرمایه است. بعد از مجمع در بازار به قیمتی که مجمع مصوب می‌کند که همان قیمت کشف شده است، این شرکت افزایش سرمایه خود را انجام خواهد داد.

معارفه مجدد  شرکت‌های دهدشت، کازرون و ممسنی

فدائی با اشاره به برنامه‌ریزی‌ها برای بازگشایی سهام سه شرکت پتروشیمی دهدشت، کازرون و ممسنی عنوان کرد: این سه پتروشیمی سهامدار پتروشیمی گچساران هستند و پتروشیمی گچساران نیز در مراحل پایانی بهره‌برداری قرار دارد.

مدیرعامل فرابورس درباره فرایند بازگشایی نماد معاملاتی این سه پتروشیمی توضیح داد: تقریبا از خردادماه 1399نماد این سه شرکت در بازار پایه فرابورس متوقف بوده است. به دلیل طولانی شدن فرایند قضایی افزایش سرمایه پتروشیمی گچساران، سازمان بورس و فرابورس تصمیم گرفتند ازآنجاکه نقدشوندگی یکی از اصول اساسی بازار سرمایه است، با شرایطی این سه سهم را بازگشایی کنیم.

وی بیان کرد: فرایندی دیده شد که هم بحث شفافیت دادگاه مربوطه و همچنین افزایش سرمایه مشخص شود. در همین حال یک بازارگردان برای سه سهم مشخص شده و قرارداد بازارگردانی منعقد شده است. از سوی دیگر مدیران عامل شرکت‌ها نیز با حضور در نشست خبری یک دیدار، یک عرضه که برای اولین بار در خصوص نمادهای متوقف برگزار می‌شود به ارائه توضیحاتی کاملی در خصوص روند طی شده و وضعیت حال حاضر این شرکت‌ها خواهند پرداخت تا پس از دو سال از زمان توقف نماد این سه سهم، تمام ابهامات سهامداران رفع شود و در واقع در این زمینه تنها به انتشار گزارش‌های کدال اکتفا نکنیم. به هر ترتیب امیدواریم در هفته پیش رو این نمادها بازگشایی شوند.

بازگشایی نماد بانک آینده پس از مشخص شدن رای دادگاه

فدائی در خصوص بازگشایی نماد معاملاتی بانک آینده نیز عنوان کرد: مدت‌زمان زیادی از توقف نماد بانک آینده می‌گذرد. نهاد‌های نظارتی مثل بانک مرکزی و سازمان بورس درصددند که نقدشوندگی این نماد حفظ شود. در خصوص حق رای مجامع، این موضوع در محاکم قضایی در حال بررسی است. اگر حکم دادگاه بیاید و مشخص شود که حق رای مجامع به چه کسی تعلق می‌گیرد امیدواریم بتوانیم فرایند باقیمانده برای بازگشایی نماد این بانک یعنی موضوع شفافیت صورت‌های مالی بانک آینده را از سال ۹۷ دنبال کنیم.

رفتار مشابهی با استقلال و پرسپولیس خواهیم داشت

وی در خصوص نماد معاملاتی شرکت‌های استقلال و پرسپولیس و بازگشایی آن‌ها در بازار پایه فرابورس بیان کرد: پیرامون مسائل مرتبط با بحث شفافیت که سرخابی‌ها باید طی کنند ما رفتار مشابه با سایر نماد‌ها را در خصوص آن‌ها نیز خواهیم داشت. در خصوص استقلال شفاف‌سازی‌هایی مبنی بر بحث قرارداد بازیکنان انجام شد، اما ازآنجاکه قرارداد بازیکنان هنوز در سازمان لیگ ثبت نشده در کدال نیز منتشر نشده است.

وی در پایان در خصوص بازگشایی نماد پرسپولیس نیز گفت: نکته‌ای که وجود دارد سال مالی پرسپولیس انتهای خردادماه و استقلال انتهای تیرماه است. پرسپولیس باید برای گشایش نماد، صورت مالی سالانه را علاوه بر قرارداد بازیکنان افشا کند. بعد از بررسی صورت مالی، گشایش نماد آن را نیز خواهیم داشت.

 

پایان مطلب


Source link

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا