بورس

نیاز کارگزاران به اطلاعات سایر سازمان ها برای احراز سهامداران حرفه ای

بورس نیوز:

بازار سهام مانند بسیاری از بازارهای دیگر در حال پوست انداختن و پیشرفت کردن در تمام مسیرها است . اخیرا رویدادهای مهمی در بازار سرمایه کشور در حال شکل گرفتن است ، یکی از این پروژه ها بحث شناسایی سهامداران حرفه ای است. هیئت مدیره فرابورس با اعلام مواردی ، موارد احراز سهامدار حرفه ای را برای کارگزاری ها مشخص کرده و کارگزاری ها موظف به انجام این رویداد شده اند.

نیاز کارگزاران به دیتا برای احراز سهامداران حرفه ای

در همین راستا به سراغ محمدرضا دهقانی ، دبیر کانون کارگزاران رفتیم تا در خصوص این رویداد و نحوه اجرای آن بیشتر اطلاعات کسب کنیم.

محمدرضا دهقانی در خصوص رویداد “سهامدار حرفه ای” به بورس نیوز گفت: سهامدار حرفه ای مصوبه هیئت مدیره فرابورس است و این هیئت با مشخص کردن مواردی ، سهامدار حرفه ای را مشخص کرده است.

دهقانی در خصوص امکان موفقیت “سهامدار حرفه ای” عنوان کرد: به نظر می رسد که “سهامدار حرفه ای” پروژه مناسب و خوبی باشد اما در اجرای این پروژه کارگزاران با مشکلاتی مواجه خواهند بود . یکی از این مشکلات عدم دسترسی کارگزاران به اطلاعات احراز هویت سهامدار حرفه ای است. به عنوان مثال زمانی که کارگزاران به دیتای مورد نیاز مرتبط با سابقه نهادهای مالی ، گردش پرتفوی مشتری در کل و … دسترسی ندارند ، انجام این پروژه با مشکلاتی مواجه خواهد بود و کارگزاران نمی توانند ادعای ایجاد شده از جانب سهامداران را راستی آزمایی کنند.

وی ادامه داد : برای انجام پروژه به همکاری سازمان ها نیاز است . برخی اطلاعات در اختیار شرکت سپرده گذاری مرکزی است که برای انجام موفق این پروژه در حال نامه نگاری با این شرکت هستیم.

نیاز کارگزاران به اطلاعات سایز سازمان ها برای احراز سهامداران حرفه ای

نیاز کارگزاران به اطلاعات سایز سازمان ها برای احراز سهامداران حرفه ای

سهامدار حرفه ای کیست

برای اینکه یک فرد به عنوان سرمایه گذار حرفه ای محسوب شود ، حداقل بایستی یکی از ویژگی های زیر را داشته باشد.

در خصوص اشخاص حقیقی احراز حداقل یکی از شرایط زیر ضروری است:

فردی که مانده حساب یا ارزش ریالی پرتفوی وی طی ۶ ماه اخیر در انتهای هر ماه مساوی یا بیشتر از ۵۰ میلیارد ریال باشد.

فردی که در ۶ ماه اخیر، ماهانه به میزان حداقل ۲۰ میلیارد ریال مجموع ارزش معاملات انجام شده در سمت خرید و فروش وی در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران باشد.

فردی که دارای یکی از مدارک علمی شامل تحلیلگر مالی خبره (CFA)، حسابرسان داخلی (CIA)، حسابداری رسمی مدیریت (CMA)، مدیریت ریسک مالی (FRM)، اصول بازار سرمایه، تحلیلگری، مدیریت سبد اوراق بهادار و ارزشیابی اوراق بهادار باشد. سابقه عضویت در هیات مدیره نهاد‌های مالی داشته باشد. در یک سال گذشته جمع ارزش اعمال قرارداد‌های معامله شده، غیر از اوراق اختیار فروش تبعی وی در بازار مشتقه بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران حداقل معادل ۱۰ میلیارد ریال باشد. سبد‌ها با دارایی تحت مدیریت (AUM) بیش از ۱۰ میلیارد ریال.کارکنان ارکان بازار سرمایه با حداقل یک سال سابقه بیمه (سازمان بورس و اوراق بهادار، بورس‌ها و بازار‌های خارج از بورس، شرکت مدیریت فناوری بورس تهران و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه)

اشخاص حقوقی که حداقل یکی از شرایط زیر را داشته باشند، سرمایه گذار حرفه‌ای محسوب می‌شوند:

بانک، بیمه و تمامی نهاد‌های مالی تحت نظارت سازمان شامل شرکت‌های سبدگردان، کارگزاری، تامین سرمایه، پردازش اطلاعات مالی، مشاور سرمایه‌گذاری، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک یا قابل معامله، صندوق‌های بازنشستگی، صندوق‌های جسورانه (VC)، صندوق‌های خصوصی (PE)، شرکت‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های لیزینگ، شرکت‌های واسطه‌گری مالی و شرکت‌های پذیرفته شده در یکی از بازار‌های شرکت بورس اوراق بهادار تهران یا فرابورس ایران

اشخاصی که حداقل حقوق صاحبان سهام سه سال آخر آن‌ها بیشتر از ۱۰۰ میلیارد ریال باشد.

اشخاصی که میانگین ارزش پرتفوی سه سال آخر آن‌ها (براساس ارزش پرتفوی انتهای هر ماه) بیش از ۱۰۰ میلیارد ریال باشد.

اشخاصی که گردش حساب بانکی آن‌ها طی ۶ ماه اخیر به ازای هر ماه بیش از ۱۰۰ میلیارد ریال باشد.

سبد‌ها با دارایی تحت مدیریت (AUM) بیش از ۱۰ میلیارد ریال.
ظاهرا فعلا فقط یکی از کارگزاری‌ها سهامداران حرفه‌ای را تعریف و طبقه بندی کرده و سایر کارگزاری‌ها هم به دنبال تجمیع اطلاعات مشتریان و مشخص کردن سهامداران حرفه‌ای هستند.

 

پایان مطلب


Source link

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا