خودرو

قیمت دایون Y5 در کارخانه و بازار چقدر است؟

فرارو– قیمت دایون Y5 در حد فاصل پیش‌فروش اول و دوم بیشتر از ۲۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد. در سامانه جامع تخصیص خودرو قیمت دایون Y5 به یک میلیارد و ۱۴۹ میلیون تومان رسیده درحالی که ایلیا خودرو اسفند پارسال نخستین مدل‌های این محصول را تقریبا با قیمت ۹۳۰ میلیون تومان تحویل متقاضیان می‌داد. چیزی که الان جالب است، رسیدن قیمت دایون Y5 در کارخانه به نرخ بازار آزاد محسوب می‌شود. قیمت دایون Y5 در بازار توسط فروشنده‌ها بین یک تا یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان اعلام می‌شود. با همین پول می‌شود سراغ حداقل هشت مدل دیگر رفت.

قیمت دایون Y5 در کارخانه؛ یک میلیارد و ۱۴۹ میلیون

به گزارش فرارو، خودرو دایون Y5 از روز شنبه ۲۵ تیر در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو پیش‌فروش می‌شود. ایلیا خودرو دایون Y5 را در طرح‌های فروش فوری قطعی با موعد تحویل ۳۰ روزه و فروش فوق‌العاده قطعی با موعد تحویل ۹۰ روزه عرضه کرده که تنها تفاوت این دو طرح نحوه محاسبه جریمه تاخیر در پرداخت خواهد بود. طوری که جریمه تاخیر سالانه طرح فروش نقدی ۳۰ روزه، ۳۰ درصد و این عدد بابت جریمه تاخیر ماهانه طرح فروش فوق‌العاده قطعی ۹۰ روزه، سه درصد است. در این دو طرح قیمت دایون Y5 یک میلیارد و ۱۴۹ میلیون تومان اعلام شده که با مقایسه طرح فعلی و قبلی ایلیا خودرو به رشد ۲۳ درصدی قیمت قیمت دایون Y5 پی می‌بریم. اسفند پارسال قیمت دایون Y5 در کارخانه همزمان با اولین طرح پیش‌فروش، ۹۳۵ میلیون تومان بود و حالا ظرف چهار ماه شاهد رشد ۲۱۷ میلیون تومانی قیمت دایون Y5 هستیم.

قیمت دایون Y5 در بازار؛ تقریبا یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون

قیمت دایون Y5 در بازار نهایتا یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان است. فروشنده‌های این خودرو در بازار مدل‌های ۱۴۰۱ را تقریبا با این قیمت آگهی می‌کنند و یکی از بالاترین قیمت‌های نوشته شده برای دایون Y5 در پلتفرم‌های خرید و فروش خودرو، یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان است. شخص دیگری قیمت دایون Y5 را با رنگ مشکی یک میلیارد و ۱۸۰ میلیون تومان در نظر گرفته و یک نفر دیگر حاضر است در ازای یک میلیارد و ۷۰ میلیون تومان دایون Y5 مدل ۱۴۰۰ را بفروشد. اختلاف ناچیز قیمت دایون Y5 بین کارخانه و بازار می‌تواند از تقاضای کم این محصول حکایت داشته باشد. در حال حاضر برخی از خودرو‌های داخلی با حاشیه سود ۱۰۰ درصدی بین کارخانه و بازار خرید و فروش می‌شوند و این رقم را برای دایون Y5 ، با احتساب اختلاف ۵۰ میلیونی، می‌توانیم کمتر از پنج درصد درنظر بگیریم. البته با اعلام قیمت جدید دایون Y5 توسط ایلیا خودرو، این احتمال وجود دارد که در روز‌های آینده شاهد رشد ارزش این محصول در بازار آزاد باشیم.

رقبای دایون Y5 در بازار

مشخصات خودرو دایون Y5 نشان می‌دهد با مدلی طرف هستیم که به موتور دو لیتری توربو مجهز است. حداکثر گشتاور این موتور ۲۸۰ نیوتون‌متر و حداکثر قدرت آن ۲۰۱ اسب‌بخار است و دایون Y5 گیربکس شش دنده اتوماتیک دارد. این مشخصات برای خودرویی است که قرار است از حالا به بعد با قیمت یک میلیارد و ۱۴۹ میلیون تومان در کارخانه عرضه شود. حالا اگر به‌جای ثبت‌نام در طرح پیش‌فروش دایون Y5 ، با این بودجه راهی بازار شویم، حداقل هشت انتخاب خواهیم داشت. یکی از آن‌ها JMC S350 است که علاوه بر اختلاف محدود قیمت، از نظر فنی و به‌خاطر موتور دو لیتری یکی از رقبای مستقیم دایون Y5 به‌شمار می‌رود. قیمت JMC S350 درحال حاضر حدود یک میلیارد و ۲۸۰ میلیون تومان است. در همین بازه قیمت با DS3 هاچ‌بک روبرو می‌شویم که آن را یک ملیارد و ۲۵۰ میلیون تومان می‌فروشند. تیگو هفت تیپ IE را می‌شود با قیمت یک میلیارد و ۱۰۲ میلیون تومان خرید. قیمت رنو کپچر به‌عنوان یکی از کرا‌س‌اور‌های فعلی، یک میلیارد و ۱۵۰ میلیون تومان است، اما فعلا فقط امکان خرید مدل‌های تولید شده این خودرو در سال ۲۰۱۷ وجود دارد. همچنین ریگان کوپا فلگشیپ مدل ۹۹ را یک میلیارد و ۱۴۰ میلیون تومان، تیوولی آرمور مدل ۹۹ را یک میلیارد و ۱۹۰ میلیون تومان و فردا T5 را یک میلیارد و ۱۸۰ میلیون تومان در بازار دست به دست می‌کنند.

رقبای اقتصادی دایون Y5 در بازار

خودرو

مدل

قیمت

JMC S350

۹۹

یک میلیارد و ۲۸۰ میلیون تومان

تیگو هفت IE

۱۴۰۱

یک میلیارد و ۱۰۲ میلیون تومان

DS6

۲۰۱۸

یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان

رنو کپچر

۲۰۱۷

یک میلیارد و ۱۵۰ میلیون تومان

ریگان کوپا فلگشیپ

۹۹

یک میلیارد و ۱۴۰ میلیون تومان

تیوولی آرمور

۹۹

یک میلیارد و ۱۹۰ میلیون تومان

فردا T5

۱۴۰۱

یک میلیارد و ۱۹۰ میلیون تومان


منبع:

فرارو

یکشنبه 26 تیر 1401 ساعت 15:31