خودرو

اما و اگر‌های واردات خودرو

اقتصاد۲۴– محمدباقر قالیباف، رییس مجلس اواسط خردادماه قانون واردات خودرو را به دولت ابلاغ کرد و تا به طور رسمی واردات که پس از چهار سال ممنوعیت و کش و قوس‌های فراوان بالاخره آزاد شود.

خودرو‌های وارداتی‌ای که به نظر می‌رسد یکی از برنامه‌های اصلی وزارت صمت برای افزایش عرضه خودرو در بازار و کنترل قیمت‌ها است.

براساس ماده ۴ قانون ساماندهی صنعت خودرو، وزارت صمت مسئول تدویم آیین نامه واردات است و آنگونه که فاطمی امین پیش از این گفته بود، قرار بود این آئین نامه نهایتا تا پایان خردادماه نهایی و در هیات دولت تصویب شود. همه این‌ها در حالی است که روز‌های پایانی تیر ماه را سپری می‌کنیم و هنوز خبری از آیین نامه واردات خودرو نیست.

اواسط تیر ماه بود که توکلی لاهیجانی، مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صمت، گفت این وزارتخانه کلیات آیین‌نامه واردات خودرو را تدوین کرده و منتظریم تا در هیات دولت مصوب و ابلاغ شود.


بیشتر بخوانید: آیا خودرو ارزان می‌شود؟ / خودرو‌های وارداتی با قیمت‌های عجیب و غریب و گران‌تر نیز مشتری دارند


منوچهر منطقی، معاون صنایع حمل و نقل وزیر صمت نیز هفته گذشته صحبت‌های لاهیجانی را تکرار کرد و گفت؛ اجرایی شدن آئین نامه واردات خودرو منوط به مصوبه هیات دولت است. ضمن اینکه بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، تا شهریور واردات خودرو انجام می‌شود.

امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت نیز خبر از نهایی شدن این آئین نامه می‌دهد و می‌گوید: وزارت صمت تا تاریخ مشخص شده آئین نامه نهایی واردات را تدوین کرد و در صف بررسی در جلسه هیات دولت قرار دارد.

با وجود این صحبت‌ها چندی پیش دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان به اقتصادآنلاین گفته بود: با مخالفت و سنگ اندازی برخی از افراد، بعید به نظر می‌رسد آئین نامه واردات به این زودی‌ها تصویب و ابلاغ شود و با همین فرمان اگر نگوییم هرگز واردات انجام نمی‌شود، حداقل زمان آن به این زودی‌ها نخواهد بود.

آنچه که به نظر می‌رسد مسائلی همانند شرکت‌های واردکننده، مدل و نوع خودرو و نحوه تامین ارز از جمله موضوعاتی است که تصویب نهایی آیین نامه واردات خودرو را به تاخیر انداخته است. هر چه که باشد روز‌های پایانی تیر ماه سپری می‌شود و به نظر نمی‌رسد که با این روند تا پایان تابستان امسال شاهد ورود خودرو‌های وارداتی به کشور باشیم.

منبع: اقتصاد آنلاین


منبع:

اقتصاد 24

شنبه 25 تیر 1401 ساعت 13:11