خودرو

آرمش نسبی در بازار خودرو/کاهش ۱۰ میلیون تومانی قیمت خودرو‌ها

به گزارش نبض بازار، اگر چه در گذشته خودرو به عنوان یک کالای سرمایه‌ای بود، اما به دلیل افزایش قیمت خودرو در سال‌های اخیر این کالا در نگاه مردم به کالای سرمایه‌ای تبدیل کرده است. البته برای قشر خاصی از مردم، چرا که با افزایش قیمت خودرو برای اقشار ضعیف جامعه خرید آن به آرزو مبدل شده است.

کاهش عرضه خودرو به همراه عدم تعیین تکلیف آیین‌نامه واردات خودرو، عاملی شده است تا بازار همچنان شاهد کاهش قیمت‌ها نباشد.

مشاهدات بازار خرید و فروش خودرو حاکی از آن است که قیمت اکثر خودرو‌های داخلی نسبت به روزهای گذشته ثابت است و فقط برخی با اعلام قیمت‌های کاذب سعی در ایجاد نوسان در بازار را دارند.

در حالی که قیمت‌گذاری دستوری تبعات سنگینی برای خودروسازی کشور به همراه داشته و زیانی هنگفت را روی دست این صنعت گذاشته، این در حالی است که گسترش سیاست قیمت‌گذاری دستوری، دو خطر بالقوه «دلسردی سرمایه‌گذاران خارجی برای حضور در خودروسازی ایران» و «از دست دادن بخش مهمی از ظرفیت بخش خصوصی برای رشد تولید خودرو» را علاوه بر چالش‌های فعلی (زیان‌دهی خودروسازان، افت کیفی، رانتی شدن بازار خودرو و…) به همراه دارد.

بررسی روند بازار خودرو در۲۰ روز نخست ماه جاری (تیرماه) نشان می‌دهد همچنان بازار ثبات نسبی خود را حفظ کرده و دلالان این بازار عقب نشسته و هیجانی وارد بازار نمی‌کنند؛ هر چند قیمت تعداد محدودی از خودرو‌ها افزایش داشته، اما اکثریت خودرو‌ها کاهش یک تا ۱۰ میلیون تومانی نسبت به ابتدای تیرماه داشته‌اند.

مقایسه قیمت‌ها در بازار خودرو در ۲۰ روزه ابتدایی تیر ماه نشان می‌دهد بازار دیگر دچار هیجان‌های خاص نیست و در آرامش نسبی با نوسان‌های محدود پیش می‌رود. البته که خریدار نیز در بازار بسیار کم است و جز خریداران با ضرورت خرید خودرو، به بازار مراجعه نمی‌کنند.

علیرغم اینکه قیمت تعداد محدودی از خودرو‌ها همچون پژو ۲۰۶ تیپ ۵ (۱۳۹۹)، پژو ۲۰۷ دستی و و دنا (۱۴۰۰) و پژو ۲۰۶ V۸ تغییرات افزایشی داشته‌اند، اما اکثریت پرتیراژ‌های خودروسازان کاهش یک تا ۱۰ میلیون تومانی قیمت داشته‌اند.

قیمت‌های ثبت شده برای انواع پرتیراژ‌ها در بازار روز چهارشنبه (۱ تیرماه) و مقایسه آن با آخرین قیمت‌ها روز گذشته (۲۰ تیرماه) به شرح زیر است:

آرمش نسبی در بازار خودرو/کاهش ۱۰ میلیون تومانی قیمت خودرو‌ها

آرمش نسبی در بازار خودرو/کاهش ۱۰ میلیون تومانی قیمت خودرو‌ها

منبع: ایسنا


منبع:

نبض بازار

سه شنبه 21 تیر 1401 ساعت 17:01