خودرو

مزایده خاص سایپا /سایپا زمین را به زیر مجموعه خود فروخت

به گزارش نبض بازار، شرکت خودروسازی سایپا در یک اقدام بسیار عجیب دست به مزایده خاصی  با عنوان فروش ملک عظیمه کرج زده است، که در نتیجه، ملک عظیمیه متعلق به شرکت سایپا به شرکت لیزینگ سایپا واگذار گردیده و این معامله قطعیت یافته است.

این  در حالی است که شرکت لیزینگ رایان سایپا به همراه دو شرکت زیرمجموعه به صورت هلدینگ، رسماً از سال ۱۳۸۰ در زمینه واگذاری اقساطی خودرو به عنوان یک شرکت لیزینگ فعالیت خود را آغاز نمود و به عنوان یکی از زیر مجموعه های سایپا شناخته شده است.

در تاریخ ۱۱ خردادماه امسال گروه سایپا آگهی مزایده فروش ملک ۲۰ هزار مترمربعی عظیمه کرج را منتشر کرد. حالا براساس گزارشی که شرکت لیزینگ رایان سایپا منتشر کرده، گروه سایپا این ملک را به شرکت رایان سایپا که از زیرمجموعه‌های این خودروساز بوده، فروخته است.

قابل ذکر است این زمین به قیمت ۸۵۰ میلیارد تومان به شرکت زیرمجموعه سایپا فروخته شده است.

معاملات عجیب سایپا با زیرمجموعه خودش/سایپا زمین را به خودش فروخت !

سوال این است خودروسازی که مدعی است شدیدا کمبود نقدینگی دارد، چرا به جای مولدسازی دارایی‌های غیرمولد، دست به چنین کاری زده است؟! اما خرید زمین یا ملک ۸۵۰ میلیارد تومانی از سوی شرکت رایان سایپا درحالی است که کل درآمد عملیاتی این شرکت در سال ۱۴۰۰ حدود ۸۷۷ میلیارد تومان بوده است. با این حساب، این گونه معاملات تودرتو نیازمند ورود نهاد‌های نظارتی است.

شرکت لیزینگ رایان سایپا با پیوستن به بورس اوراق بهادار در سال ۱۳۸۳، چشم انداز جدیدی را برای کسب مزیت رقابتی پایدار و سودآور برای خود ترسیم نمود به طوری که هم اکنون به عنوان اولین شرکت لیزینگ دارای مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، از شناخته شده‌ترین‌ها در بورس اوراق بهادار تهران (در صنعت لیزینگ) با نماد ولساپا در حال انجام معاملات بورسی است، با توجه به مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار و تصویب مجمع عمومی فوق العاده، سرمایه شرکت به ۹.۰۴۰ میلیارد ریال افزایش یافت.


منبع:

نبض بازار

سه شنبه 21 تیر 1401 ساعت 11:36