خودرو

ایران خودرو پیشگام در بکارگیری توان و ظرفیت دانش بنیان ها

به گزارش صنعت ماشین،

تنها راه بقای خودروسازان سنتی توسعه تکنولوژی و به کارگیری توانق و ظرفیت شرکت های دانش بنیان است. امروزه صرفا خودروساز بودن برای پیشرفت یک شرکت تولید کننده خودرو کافی نیست و خودروسازان قدیمی و باسابقه جهان سال‌هاست به این موضوع پی برده اند که برای ماندن در دور رقابت و پیشرفت باید از ظرفیت شرکت های دانش بنیان در عرصه خودروسازی و توسعه خودرو استفاده کنند.

ایران خودرو پیشگام در بکارگیری توان و ظرفیت دانش بنیان ها

موضوع استفاده از ظرفیت دانش بنیان ها مدتی است که در ایران به خصوص در ایران خودرو مطرح شده است. مهدی خطیبی مدیرعامل ایران خودرو به خوبی پی برده برای این‌که بتواند مسیر پیشرفت را با سرعت بیشتری طی کند، باید توان و ظرفیت شرکت های دانش بنیان را در ایران خودرو برای توسعه تکنولوژی و محصول بکار بگیرد. در صورتی که خودروسازان به توسعه تکنولوژی و استفاده از ظرفیت های دانش بنیان ها پشت کنند، روند پیشرفت آنها با سرعت بسیار کند و آرامی پیش می رود. به عبارت دیگر ادغام توان و ظرفیت دانش بنیان ها با بدنه صنعت خودروسازی موجبات پیشرفت یک خودروساز را فراهم می کنند.

ایران خودرو پیشگام در بکارگیری توان و ظرفیت دانش بنیان ها

خودروسازان جهان سال‌هاست که به اهمیت توسعه تکنولوژی و استفاده از ظرفیت دانش بنیان ها پی برده اند. با توجه به تغییر رویکرد خودروسازان و ظهور خودروسازان مدرن و دانش بنیان محوری مانند تسلا، لوسید و همچنین مطرح شدن تولید خودروهای خودران و سیستم های نیمه خودران و کمکی راننده، خودروهای الکتریکی و خودروهای متصل خودروسازان سنتی به سرعت تغییر رویه دادند و به توسعه تکنولوژی و همکاری با شرکت های تکنولوژی و دانش بنیان پرداخته اند تا بتوانند با تازه واردهای تکنولوژیک صنعت خودروسازی رقابت کنند.

ایران خودرو با هدف بررسی ظرفیت همکاری نهادها و شرکت های دانش بنیان با این شرکت به تازگی همایشی را برگزار کرده بود که در آنها نیازهای تکنولوژی و فناوری محور ایران خودرو شناسایی و مطرح شده بود. ایران خودرو به خوبی پی برده که روند خودروسازی در دنیا سالهاست که تغییر کرده و خودروسازان مطرح دنیا در مسیر جدیدی حرکت می کنند. به عبارت دیگر خودروسازان سطح یک دنیا دیگر یک خودروساز معمولی با افکار قدیمی نیستند. ایران خودرو هم به این موضوع پی برده که روش های قدیمی تولید خودرو این شرکت را در همین سطح فعلی نگه می دارد و آن را به جایی نمی رساند.

ایران خودرو پیشگام در بکارگیری توان و ظرفیت دانش بنیان ها

رویکرد اصلی صنعت خودروسازی جهان تولید خودروهای الکتریکی سازی شده، تمام الکتریکی (باتری الکتریکی یا ژنراتور الکتریکی)، خودروهای هوشمند اعم از نیمه خودران، خودران و متصل است. ایران خودرو هم هرچند دیرتر از خودروسازان مطرح جهان، اما سرانجام تغییر رویکرد داده و قصد دارد با بکارگیری ظرفیت دانش بنیان ها برای رسیدن به هدف خود میانبر بزند. در گام اول ایران خودرو قصد تولید پیشرانه سه سیلندر و استفاده آن روی محصولات آتی خود را دارد که در سال 1402 محقق خواهد شد. در گام بعدی ایران خودرو پیشرانه هیبریدی خفیف را روی محصولات خود نصب می کند که 10 درصد آلایندگی پایین تری نسبت به پیشرانه های درونسوز معمولی دارد. در گام های بعدی ایران خودرو پیشرانه های هیبریدی، پلاگین هیبریدی و همچنین تمام الکتریکی را روی محصولات خود نصب می کند.

مهدی خطیبی مدیرعامل ایران خودرو اظهار کرده که با کمک گرفتن از نهادها و شرکت های دانش بنیان ایران خودرو تا 5 سال آینده در رده خودروسازان سطح دو جهان و طی 10 سال آینده با ادامه دادن همین روند و تسریع بخشیدن به آن در رده خودروسازان سطح یک دنیا قرار خواهد گرفت.

ایران خودرو پیشگام در بکارگیری توان و ظرفیت دانش بنیان ها

ایران خودرو که به خوبی به اهمیت دانش بنیان ها و استفاده از آنها در صنعت آگاه شده قصد دارد در مسیری حرکت کند تا بسیاری از این شرکت های دانش بنیان ها را در زنجیره تامین خود بگنجاند. به لطف حضور دانش بنیان ها و پیشرفت زنجیره تامین، روند توسعه محصول و طراحی خودرو تغییر کرده و قطعه سازان و دانش بنیان ها از همان ابتدای توسعه محصول با خودروساز همکاری می کنند. نتیجه این اقدام تولید محصولاتی مدرن تر با تکنولوژی روز دنیا شده است.

اولین ثمره حضور گسترده دانش بنیان ها در زنجیره ایران خودرو را شاید بتواند در طراحی کراس اوور ریرا یا همان K125 مشاهده کرد. ایکو K125 اولین محصول ایران خودروست که نهادهای دانش بنیان و قطعه سازان از همان مراحل ابتدای توسعه محصول با ایران خودرو همکاری داشته اند که نتیجه این همفکری توسعه محصولی مدرن، لوکس، ایمن با استانداردهای روز دنیا شده که می تواند به خوبی با خودروهای وارداتی و همچنین محصولات روز خودروسازان معتبر جهانی هم رقابت کند.

ایران خودرو پیشگام در بکارگیری توان و ظرفیت دانش بنیان ها

ایران خودرو با رویکرد جدیدی که در پیش گرفته قصد دارد با همکاری نخبگان، دانشجویان و نهادهای دانش بنیان نیازهای فناوارانه و تکنولوژیک خود را برطرف کند. در این میان مرکز توسعه محصول ایران خودرو به مرکز توسعه تکنولوژی و محصول تبدیل شده و نقش تنظیم‌گری را ایفا می کند.


منبع:

صنعت ماشین

پنجشنبه 26 خرداد 1401 ساعت 10:30