خودرو

رکوردشکنی در شارژ سریع باتری

به گزارش صنعت ماشین،  شرکت استارات‌آپی انوویکس (Enovix) در آمریکا انتظار دارد که با طراحی باتری‌های نسل جدید مخصوص خودروهای برقی، شارژ این خودورها در کمتر از 10دقیقه انجام شود.

رکورد سریع‌ترین شارژ خودروهای برقی در دست شرکت فناوری ABB با امکان شارژ کامل خودورها تنها در کمتر از 15 دقیقه است. شرکت انوویکس درصدد است با طراحی اختصاصی باتری‌های مخصوص خودورهای برقی که دارای کاتد و آند ساخته شده از سیلیکون هستند و در قالب یک ساختار 3 بعدی سلولی طراحی شده، این رکورد را بزند و تنها به کمتر از 10 دقیقه زمان برای شارژ باتری‌ها لازم باشد.

شرکت فناوری انوویکس (Enovix) برنامه فناوری خود را با حمایت و دریافت برنامه کمک مالی وزارت انرژی آمریکا پیش برده و امیدوار است بتواند راه حلی را نه تنها برای خودروهای برقی بلکه برای برنامه‌های ذخیره‌سازی انرژی گسترده‌تر ارائه دهد. روز دوشنبه اعلام شد که باتری‌ساخته‌شده جدید مبتنی بر سیلیکون می‌تواند شارژ از صفر تا 80 درصد را در 5.2 دقیقه و تا بیش از 98 درصد را در کمتر از 10 دقیقه انجام دهد.

هارولد راست، یکی از بنیانگذاران، مدیرعامل و رئیس شرکت انوویکس (Enovix) گفت: «قابلیت شارژ سریع می‌تواند رونق  انبوه خودروهای برقی را تسریع کند. سازندگان خودروهای برقی به دنبال باتری‌هایی هستند که مسیر طولانی‌تری را پشتیبانی کند، بخش‌های دولتی و خصوصی نیز برای افزایش دسترسی راننده خودروهای برقی به شارژرهای سریع تلاش می‌کنند. ما مفتخریم که با تسهیلِ رسیدن به این اهداف از برقی‌شدن صنعت خودروسازی حمایت ‌کنیم و نشان ‌دهیم که باتری‌های ما گزینه‌ای هیجان‌انگیز برای تغذیه خودروهای برقی دوربرد و همینطور شارژ سریع آنها هستند.»


منبع:

صنعت ماشین

چهارشنبه 25 خرداد 1401 ساعت 22:01